Dzisiaj jest:
  WWW Aktualna strona
Kącik Historyczny.prv.pl  
  Oś czasu ->> |   Antyk |   ----->> |   Średniowiecze |   ----->> |   Nowożytność |   ----->> |   Dzieje najnowsze |   ----->>
 
 Menu
Home
Skład
Dla ciekawych
Wydarzenia
Kontakt
Galeria
Linkownia
Patronat
ZSZ1
 

 .: sonda

 

 .: stat


ostatnio dodane
Nowozytność Renesans Barok Oświecenie Konserwatyzm Romantyzm
 
 .: nowożytność

Barok


styl w sztuce, architekturze i literaturze zapoczątkowany we Włoszech; wyrósł na podłożu renesansu i panował od XVI do XVIII wieku (od około 1580 do około 1730 roku). Barok odznacza się ekspresyjnością, bogactwem formy i zdobnictwa, silnymi kontrastami, monumentalnością; linia prosta w sztuce i architekturze jest prawie nieobecna, jej miejsce zajmują linie faliste, załamania, występy, zaokrąglenia. Dzieła architektoniczne tego okresu bywają przeładowane dekoracją figuralną i ornamentyką. Nazywano go kiedyś "zwyrodniałą formą renesansu" (Jacob Burckhardt). Nazwa epoki pochodzi od słowa barocco - w języku włoskim: "coś dziwacznego, przesadnego", zaś w języku portugalskim - "perła o nieregularnym kształcie". Polscy reformatorzy oświeceniowi widzieli w baroku symbol upadku umysłowego, zacofania i panoszącego się sarmatyzmu. W okresie baroku stworzono wiele dzieł, które weszły do kanonu sztuki i stanowią punkt odniesienia także w naszej epoce (np. dramaty Szekspira wciąż na nowo odczytywane).

Cechy baroku

* olśnienia i zadziwienia odbiorcy wywołane były bogactwem ozdób, jak również niezwykłością wypowiedzi poetyckich;
* mnożenie wyszukanych przenośni;
* komponowanie struktur składniowych za pomocą inwersji;
* poszerzanie słownictwa o elementy potoczne, gwarowe, obcojęzyczne;
* budynki nie są kopiami, różnią się między sobą, w każdym można dostrzec styl indywidualny;
* króluje tematyka mitologiczna i religijna;
* rzeźba jest zazwyczaj jednobarwna;
* występuje dynamizm;
* wywołanie zaskoczenia;
* wielonurtowość.

Podłoże przemian kulturalnych

Na soborze trydenckim Kościół podjął kilka istotnych decyzji reformatorskich, jednocześnie rośnie objętość Indeksu ksiąg zakazanych, w którym pojawia się także Biblia, bowiem Kościół uznał, że ludzie nie są w stanie samodzielnie, poprawnie zrozumieć świętej księgi. Mnożyły się prześladowania innowierców, w wielu miastach na stosach płonęli heretycy. Ludność Europy zaledwie otrząsnęła się po wielkich epidemiach dżumy i trądu, a już powróciły one na nowo, choć o mniejszym nasileniu. Mała epoka lodowcowa ścięła Bałtyk i pogrążyła Europę w warunkach nie sprzyjających rolnictwu. Na wsiach szerzył się głód, doszło do znacznego spadku populacji. Niepewność i ciągłe zawirowania losu sprawiły, że myśli człowieka błądziły między wiecznością i ekstazą religijną a potrzebą użycia na ziemi - tym "padole łez".

Rozwój nauk empirycznych

Wiek XVI, XVII i XVIII to dalszy rozwój nauk empirycznych. Chemia powoli zaczęła się wyzwalać z zabobonu alchemii, powstały podstawy naukowej medycyny; William Harvey odkrył podwójny obieg krwi i przeprowadził, korzystając z metod wprowadzonych w XVI wieku przez ojca nowoczesnej anatomii Wesaliusza, liczne doświadczenia na zwierzętach, a także badania nad ciałem człowieka. Swe poglądy i wyniki doświadczeń zaprezentował na odczytach, a metody omówił w trakcie publicznych sekcji. Dzięki mikroskopowi biologia odkryła tajemniczy, niewidoczny gołym okiem świat, opisany przez Roberta Hooke'a w dziele Micrographia. Wynalazek ten otworzył drogę nowemu rodzajowi badań i odkrył przez człowiekiem świat struktury komórkowej i mikroorganizmów. Otworzył też drogę do sławy takim naukowcom jak Marcello Malpighi, Jan Swammerdam i Antonie van Leeuwenhoek. Teleskop przesunął granice znanego Wszechświata za orbitę Saturna, uświadamiając ludziom, że są drobiną dryfującą na niewielkiej planecie. W 1646 roku Kircher skonstruował latarnię czarnoksięską, przyrząd służący do otrzymywania na ścianie lub ekranie, w ciemności, powiększonych obrazów figur namalowanych na szkle.

 

 .: reklama
WebMark-serwis webmasterski



wikipedia.pl

wikipedia.pl
buttony
 

 .: Talk2show

 

 .: dodatki
tekst
grafa
linki
cokolwiek
 
powered by 2fun4u ...